Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Στην ΑΕΚ το ντέρμπι των μικρών τελικών

Στην ΑΕΚ το ντέρμπι των μικρών τελικών

Με ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ πήρε τη νίκη κόντρα στον Άρη με 90-74 στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League.

Το πρώτο βήμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης της Basket League, έκανε η ΑΕΚ, που επικράτησε του Άρη με 90-74 στο ΟΑΚΑ και έκανε το 1-0 στην σειρά των μικρών τελικών.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου, ωστόσο, οι απουσίες των φιλοξενούμενων, που είχαν δέκα παίκτες στην αποστολή και η αποβολή του Καββαδά με ντισκαλιφιέ στο 23′, φάνηκαν στην τελευταία περίοδο.

Σ’ εκείνο το σημείο η “Ένωση” πήρε μια διαφορά 20 πόντων (79-59) “καθαρίζοντας” ουσιαστικά το ματς.

Η σειρά μεταφέρεται στην Θεσσαλονίκη, όπου την Τετάρτη (31/05, 17:30) θα διεξαχθεί το δεύτερο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 48-41, 68-57, 90-74.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 11 (1), Νιούλει 3 (1), Μωραΐτης 3 (1), Μαυροειδής 13, Μαυροκεαλίδης 2 (6 ριμπ.), Ελόνου 11 (11 ριμπ.), Βασιλειάδης 10 (2), Μιλόσεβιτς 16 (1 τρίπ., 12 ριμπ.), Ντίξον 11, Σκουλίδας, Σάκοτα 10 (2).

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Φλιώνης 5 (1), Τσαϊρέλης 11, Ζάρας 7, Γιάνκοβιτς 17 (11 ριμπ.), Καββαδάς 8, Σκοτ 2, Ξανθόπουλος 9 (2), Χρηστίδης 4, Σίμτσακ 5, Μούρτος 6.