Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ “Σκούπισε” τον Άρη η ΑΕΚ στους μικρούς τελικούς

“Σκούπισε” τον Άρη η ΑΕΚ στους μικρούς τελικούς

Η ΑΕΚ πήρε την τρίτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες επί του Άρη στους μικρούς τελικούς της Basket League, κερδίζοντας τον με 71-60 στο ΟΑΚΑ και κατέλαβε την τρίτη θέση.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ στο  μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους, το τέλος του οποίου βρήκε την “Ένωση” να προηγείται με 42-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι, με σημείο αναφοράς την άμυνά τους, κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 14 πόντους (53-39) για να ολοκληρώσουν την περίοδο με το υπέρ τους 56-45.

Στα τελευταία δέκα λεπτά η εικόνα του αγώνα παρέμεινε η ίδια, με την ΑΕΚ να διατηρεί και να αυξάνει την διαφορά της στο +17 (66-49), με τον Άρη να μειώνει απλά στο τελικό 71-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 42-37, 56-45, 71-60

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 3 (1), Νιούλεϊ 8 (2), Μωραΐτης 5 (1), Μαυροειδής 8 (7ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 10, ΜακΓκράθ, Ελόνου 13 (9ριμπ.), Μιλόσεβιτς, Ντίξον 19 (3), Σκουλίδας, Βασιλειάδης 5 (1).

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Σκοτ 10 (2), Φλιώνης 5, Τσαϊρέλης 11 (2), Καββαδάς 11, Μούρτος 7 (10ριμπ.), Ξανθόπουλος 2, Καλαϊτζάκης, Ζάρας 4, Χρηστίδης 4, Σίμτσακ 2, Ντραγκίσεβιτς 4.