Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Πόλο: Ήττα από την Κίνεφ στον τελικό της Ευρωλίγκας για Ολυμπιακό

Πόλο: Ήττα από την Κίνεφ στον τελικό της Ευρωλίγκας για Ολυμπιακό

Την δεύτερη θέση κατέκτησε ο Ολυμπιακός στο Final-4 της Ευρωλίγκας, καθώς γνώρισε την ήττα από την Κίνεφ με 7-6 στον τελικό της διοργάνωσης. Παράπονα για τη διαίτησια από την ελληνική ομάδα.

Οι “ερυθρόλευκες” βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, καθώς το πρώτο οκτάλεπτο τελείωσε με τις οικοδέσποινες Ρωσίδες να προηγούνται με 4-1.

Η Πλευρίτου, “έγραψε” το 4-3 και η Σιμάνοβιτς το 5-3, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα και στην τρίτη περίοδο με την Γκλίζινα να διαμορφώνει το 6-4.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη, βρέθηκαν πίσω με 7-4, αλλά “απάντησαν” με δύο γκολ της Πλευρίτου και της Έμολο, μειώνοντας σε 7-6.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Έλληνας τεχνικός ζητούσε τάιμ-άουτ με τους διαιτητές να μην του το δίνουν και να το πράττουν τελικά πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο χρόνος, ωστόσο, δεν ήταν αρκετός και η Μπιανκόνι αστόχησε στο τελευταίο σουτ, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 7-6 και τις Ρωσίδες να στέφονται πρωταθλήτριες Ευρώπης.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 1-2, 1-1, 1-2

Κίνεφ: Ιβανόβα 2, Ρίζκοβα 1, Προκοφίεβα 2, Σιμανόβιτς 1, Κλίζινα 1

Ολυμπιακός: Ασημάκη 1, Ελευθεριάδου 1, Ελ. Πλευρίτου 2, Αβραμίδου 1, Έμολο 1