Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Πέρασε από την Θεσσαλονίκη η ΑΕΚ και έκανε το 2-0

Πέρασε από την Θεσσαλονίκη η ΑΕΚ και έκανε το 2-0

Μία νίκη μακριά από την κατάκτηση της τρίτης θέσης βρίσκεται πλέον, η ΑΕΚ, που κέρδισε και στην Θεσσαλονίκη τον Άρη με 91-85 και έκανε το 2-0 στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League.

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο ξεκίνησε το ματς, με την ΑΕΚ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα (16-11) περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου, ωστόσο ο Άρης κατάφερε να μειώσει στο τέλος της σε 22-21, με καλάθι του Μούρτου.

Η “Ένωση” πήρε εκ νέου διαφορά πέντε πόντων στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου (26-21), αλλά οι γηπεδούχοι με… μπροστάρη τον Γιανκόβιτς, όχι μόνο την κάλυψαν, αλλά προσπέρασαν κιόλας με 37-29.

Λίγο αργότερα, ο Έλληνας φόργουορντ, έστειλε με τρίποντο για πρώτη φορά την ομάδα του στο +10 (47-37), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 51-43.

Με ρεσιτάλ Μαυροκεφαλίδη άρχισε η τρίτη περίοδος, καθώς ο σέντερ των φιλοξενούμενων μείωσε αρχικά σε 55-52 και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 56-56. Στο 25′ ο προπονητής του Άρη, Δημήτρης Πρίφτης αποβλήθηκε δεχόμενος δεύτερη τεχνική ποινή, απόφαση που εκνεύρισε τον έμπειρο κόουτς.

Ένα τρίποντο του Τσαϊρέλη και ένα δίποντο του Ζάρα “έγραψαν” το 65-60, για να “απαντήσει” ο Ντίξον για το 65-63, πριν το buzzer beater του Γιάνκοβιτς, διαμορφώσει το 68-63.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου, μπήκαν δυνατά και στο τελευταίο δεκάλεπτο και αφού πρώτα μείωσαν με τρίποντο του Νιούλεϊ, πέρασαν μπροστά μετά από ώρα με το κάρφωμα του Ελονού (69-68).

Ο Μαυροκεφαλίδης, με τρίποντο έκανε το 80-85, 90 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Λαρεντζάκης, με τέσσερις δικούς του πόντους ανέβασε τη διαφορά στους έξι (89-83) και κάπου εκεί τελείωσε τα ματς, με την ΑΕΚ, να φτάνει στο τελικό 91-85 και να κάνει το 2-0 στη σειρά.

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Φλιώνης, Τσαίρέλης 17 (4), Κάμινγκς 8 (2), Γιάνκοβιτς 18 (2), Καββαδάς 5, Σκοτ 2, Ξανθόπουλος 2 (7ασ), Ζάρας 10, Χρηστίδης, Σίμτσακ 5, Μούρτος 18.
ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 19 (1), Νιούλεϊ 10 (2), Μωραϊτης 3 (1), Μαυροειδής 5, Μαυροκεφαλίδης 19 (1), Ελονού 12, Σάκοτα 2, Βασιλειάδης 7 (1), Μιλόσεβιτς 3, Ντίξον 11 (2).