Αρχική OUR VIEW ΟΙ ΜΑΓΟΙ ΤΟΥ ΟΖ

ΟΙ ΜΑΓΟΙ ΤΟΥ ΟΖ

Σ-Μ-Ν και το κερασάκι στην τούρτα ο Σέρχι Ρομπέρτο

Το απίστευτο για τους ειδικούς εξωπραγματικό έκανε χθες βράδυ στο Κάμπ Νου, η ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, στο ματς του αιώνα απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμαίν για τον γύρο των 16 του ΟΥΕΦΑ Τσάμπιονς Λίγκ. Το τελικό σκορ 6-1 της έδωσε το εισιτήριο της πρόκρισης αλλά εκείνες, που θα μείνουν ανεξίτηλα χαραγμένες στην μνήμη μας είναι οι εικόνες από τα τελευταία επτά λεπτά της αναμέτρησης.

Με το σκορ στο 3-1 οι Παριζιάνοι είχαν κλειδώσει την πρόκριση στις αποσκευές τους. Με ένα μοναδικό τρόπο όμως οι μάγοι του ΟΖ τους πήραν μέσα από τις βαλίτσες τα εισιτήρια της πρόκρισης. Και όλα αυτά μέσα στα επτά τελευταία λεπτά όταν η Μπάρτσα σημείωσε τρία γκολ το ένα με ανύπαρκτο πέναλτυ. Το τεράστιο πάθος της εξέδρας ήταν η αφετηρία για την επική πρόκριση. Και ας ήταν εξαφανισμένος ο Μέσι. Την βρώμικη δουλειά ανέλαβαν ο Σουάρεζ, ο Νεϊμάρ, ο Μπούσκετς (κορυφαίος των 22) και εκείνος ο νεαρός ο Σέρζι Ρομπέρτο, που όταν σκόραρε στο 95 έβαλε όνομα και φώτο στην πρόσοψη του Κάμπ Νου.

Σημειώνουμε ότι η Παρί είχε νικήσει 4-0 στον πρώτο αγώνα.

Υ.Γ.
Έχοντας περιγράψει 17 αγώνες από το θρυλικό γήπεδο των Καταλανών, χθες βράδυ έπιασα τον εαυτό μου να διαμαρτύρεται γιατί δεν βρισκόταν στις θέσεις σχολιαστών.