Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Με Πίπεν και Κιριλένκο η κλήρωση των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Με Πίπεν και Κιριλένκο η κλήρωση των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Με Πίπεν και Κιριλένκο η κλήρωση των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Παρουσία του Σκότι Πίπεν και του Αντρέι Κιριλένκο, θα πραγματοποιηθεί αύριο (07/05) η κλήρωση για τα Προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας.

Στην επαρχία Γκουανγκντόνγκ της Κίνας, στο Canton Tower, θα γίνει αύριο (07/05) η κλήρωση της Προκριματικής Φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου της FIBA, που θα διεξαχθεί το 2019 στην ασιατική χώρα.

Το παρών στην εκδήλωση θα δώσουν μεταξύ άλλων και οι Σκότι Πίπεν και Αντρέι Κιριλένκο, Άντριου Γκέιζ και Γι Τζιανλιάν.

Όσον αφορά τη διαδικασία των προκριματικών, από τους οκτώ ομίλους των τεσσάρων ομάδων που θα δημιουργηθούν οι τρεις πρώτες θα περάσουν στην επόμενη φάση, δημιουργώντας τέσσερα γκρουπ των έξι ομάδων, με τα αποτελέσματα του πρώτου γύρου να μεταφέρονται.

Οι τρεις πρώτες των γκρουπ θα περάσουν στα τελικά, με τις ευρωπαϊκές ομάδες να έχουν εξασφαλίσει 12 θέσεις.

Οι αγώνες της πρώτης προκριματικής φάσης θα διεξαχθούν το Νοέμβριο του 2017, τον Φεβρουάριο του 2018 και τον Ιούνιο του 2018. Στους τρεις αυτούς μήνες οι ομάδες θα δώσουν από δύο παιχνίδια.

Οι αγώνες της δεύτερης προκριματικής φάσης των ομίλων θα γίνουν και αυτοί σε τρία στάδια με δύο αγώνες: Σεπτέμβριος του 2018, Νοέμβριος του 2018 και Φεβρουάριος του 2019.

Η Εθνική μας ομάδα είναι επικεφαλής του δεύτερου γκρουπ, μετά την πέμπτη θέση που κατέλαβε στο Ευρωμπάσκετ.

Αναλυτικά οι έξι όμιλοι

1ο Γκρουπ: Ισπανία, Σερβία, Γαλλία, Λιθουανία.
2ο Γκρουπ: Ελλάδα, Ιταλία, Τσεχία, Λετονία.
3ο Γκρουπ: Κροατία, Ισραήλ, Τουρκία, Φινλανδία.
4ο Γκρουπ: Ρωσία, Σλοβενία, Ουγγαρία, Γεωργία.
5ο Γκρουπ: Γερμανία, Βέλγιο, Πολωνία, Μαυροβούνιο.
6ο Γκρουπ: Ισλανδία, Μ. Βρετανία, Ουκρανία, Ρουμανία.

Τον Αύγουστο θα γίνουν γνωστές και οι ομάδες που θα απαρτίζουν το 7ο και το 8ο γκρουπ. Στους αγώνες, που θα καθορίσουν τα τελευταία εισιτήρια, θα συμμετάσχουν οι Σλοβακία, Σουηδία, Βοσνία, Αρμενία, Αλβανία, Αυστρία, Ολλανδία, Κόσσοβο, ΠΓΔΜ, Εσθονία, Πορτογαλία, Βουλγαρία, Λευκορωσία.